Jak prawidłowo rozpuścić czekoladę – poradnik

  • on 11 września, 2019
  • Likes!

Rozpuszczanie czekolady to bardzo częsty proces przy przygotowywaniu różnego rodzaju ciast i deserów. Jest ono niezbędne, by wykorzystać siłę, jaka drzemie w tym przysmaku. Jednak niewiele osób wie, że niewłaściwe rozpuszczanie może doprowadzić do dezintegracji struktury czekolady, a w efekcie do jej zepsucia. Warto zatem wiedzieć, jak robić to dobrze.

 

Jak rozpuścić czekoladę – krótka charakterystyka

 

Jak powstaje czekolada? Jest ona przyrządzania z ziaren kakaowca. To drzewo, które rośnie zazwyczaj w lasach tropikalnych strefy podrównikowej Ameryki Południowej i Środkowej oraz Afryki. W naszych czasach największe powierzchniowo uprawy można znaleźć w Afryce. Są to takie miejsca jak m.in. Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Ghana. Łacińskie Theobroma cacao, czyli drzewo kakaowca, daje pierwsze owoce dopiero 6 lat od posadzenia.

„Kwiat wyrasta bezpośrednio z pnia drzewa, z którego po 6 miesiącach powstaje dojrzały owoc. Dlatego drzewo kakaowca często ma na sobie zarazem owoce oraz nowe kwiaty. Główne zbiory ziaren odbywają się dwa razu do roku, jednak same ziarna rosną przez cały rok. Zebrane, dojrzałe owoce otwiera się i ze słodkiego owocowego miąższu wydobywa się ziarna”.

 

Z ziarna do tabliczki

 

Jesteście ciekawi, jak to się dzieje, że z ziarna powstaje czekolada, o którą później pytamy: jak rozpuścić czekoladę? Przede wszystkim trzeba ziarnom nadać odpowiedni charakter. To znaczy zadbać o ich zapach, kolor i smak. W tym celu poddaje się je procesowi fermentacji. Wówczas rozwijają się pierwsze dostrzegalne nuty aromatyczne. W taki sposób ziarna fermentują około 7 dni. Co ważne, co 2 lub 3 dni są mieszane. Następuje to jednak w specjalny, typowy dla gatunku sposób. Następnie ziarna są suszone oraz pakowane do naturalnych, jutowych worków. Dopiero u samego producenta danej marki czekolady, ziarna są sekcjonowane i następnie prażone. Właśnie to wydobywa z nich ostateczny smak i aromat.

„Po oddzieleniu z ziaren łuski kakaowej, z wnętrza rozdrobnionych i uprażonych ziaren powstaje płynna miazga kakaowa. Z miazgi kakaowej wyciska się tłuszcz, a z powstałej po zakończeniu tego procesu suchej masy (tzw. kuchu) po zmieleniu powstaje sypkie kakao. Ze wszystkich tych składników: miazgi kakaowej, masła kakaowego i kakao powstaje czekolada”.

 

Jak rozpuścić czekoladę?

 

Jak zatem dokonać tej sztuki? Przede wszystkim potrzebna jest dobra czekolada wysokiej klasy. Słabe czekolady będą miały tendencję do przypalania się i tworzenia grudek.

Druga kwestia to właściwy sposób. Nie powinno się tego robić ani w mikrofalówce, ani w piekarniku, choć ten drugi sposób może przynieść pożądany efekt. Trzeba być jednak bardzo uważnym i czujnym.

Jak rozpuścić czekoladę? W kąpieli wodnej będzie jej najlepiej. By to zrobić stawiamy na kuchence garnek z grubym dnem, wypełniony minimalną ilością wody. Podgrzewamy ją, a na górę kładziemy metalową miskę. Nie może ona dotykać wody. Czekoladę łamiemy na kawałki lub siekamy, co przyspiesz proces i ułatwi nam zadanie. Następnie mieszamy od czasu do czasu, uważając, by czekolada nie przywierała do dna i nie przypalała się. Jak tylko dostrzeżemy, że jest już prawie całkowicie roztopiona, wyłączamy źródło ciepła i odstawiamy ją na bok, delikatnie mieszając.

Kluczem do właściwie roztopionej czekolady jest więc delikatność i sposób.

Kategoria wpisu:
Przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *